امارات متحده عربی

قاره :آسیا 
پایتخت: دبی
واحد پولی :درهم 
مذهب :اسلام 
مساحت : 83,600 کیلومتر مربع 
جمعیت : 9,409,902 نفر 
پیش شماره کشور : 00971 
جهت رانندگی : از سمت چپ 
امارات متحده عربی را می توان کشوری منحصر به فرد محسوب کرد. در ابتدا باید خاطر نشان کنیم که این کشور جزو معدود کشورهای باقی مانده در جهان است که با سیستم پادشاهی مطلقه اداره می‌شود. 
موضوع فوق به این معنی است که در این کشور برخلاف برخی از دیگر سیستم های سلطنتی مانند انگلستان که مجلس دارای قدرت اصلی و سیاسی است، پادشاه حاکم مطلق بوده و تمامی مسائل را در اختیار دارد. علاوه بر این سیستم های پادشاهی عموما بسیار ثروتمند بوده و پول های کثیفی را به دست می‌آورند.این ثروت در ترکیب با جوامع فوق العاده محافظه کار و سنتی، محیطی منحصربه فرد ایجاد کرده است. 
دبی از دهه ی 1970 و 1980 به عنوان یک مسیر تجاری، مورد توجه قرار گرفت و اهمیت ویژه ای پیدا کرد، اکنون به عنوان دومین شهر گران منطقه و بیستمین شهر گران دنیا شناخته شده است.
وجه تصمیه و موقعیت جغرافیایی
کلمه امارات در لغت به معنی شیخ نشین یا امیرنشین است. نام امارات متحده عربی نیز به معنی شیخ‌ نشین‌های متحد عربی می باشد که پس از تشکیل اتحادیه هفت امارت امیرنشین تأسیس شده است، شیخ نشین‌های هفت گانه که دولت امارات متحده عربی را تشکیل می‌دهند شامل ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، فجیره، راس الخیمه و ام القوین می باشند. این کشور در خاورمیانه، انتهای جنوب شرقی شبه جزیره عربستان، در طول خلیج عمان و قسمت جنوبی خلیج فارس قرار گرفته است. مرزهای خاکی امارات چیزی در حدود 530 کیلومتر با عربستان صعودی در غرب، جنوب و جنوب شرقی و 450 کیلومتر با عمان در جنوب شرقی و شمال شرقی می باشد. همچنین این کشور با ایران و قطر مرز آبی دارد. 
ابوظبی بزرگترین شیخ نشین و دبی دومین شیخ نشین این کشور است.
بخش اعظم این سرزمین را صحرا تشکیل می دهد و دو رشته کوه نیز در آن وجود دارد. سواحل امارات متحده عربی، نیز که اکثر جمعیت کشور در آن ساکنند، عمدتاً پوشیده از نمکزار می باشد.
جمعیت و دین 
دین رسمی کشور امارات اسلام است و دولت سیاست مدارا با ادیان دیگر را در پیش گرفته و به ندرت در فعالیت های غیر اسلامی مداخله می کند. در همین راستا از غیر مسلمان ها انتظار دارد که در امور دینی و اسلامی و یا تربیت اسلامی مسلمانان دخالتی نداشته باشند. 
دبی، این شهر زیبا و دیدنی، بیشترین جمعیت را دارا میباشد و پایتخت امارات متحده عربی است. بسیاری از مردم مناطق جنوب آسیا با هدف جستجوی کار به شهر دوبی مراجعت کرده و از فرصت های شغلی با درآمدهای زیاد در این شهر بهره می برند. این موضوع سبب پدیدار شدن آمارهای شگفت انگیزی شده است. برای نمونه اگر چه جمعیت ساکن در امارات متحده عربی بالغ بر چند میلیون نفر می شود اما تنها بخش کوچکی از این جمعیت، شهروندان قانونی این کشور محسوب شده و مابقی کارگران مهاجر هستند. این موضوعی است که حاکمین این کشور به تداوم آن علاقه مند بوده و به دست آوردن شهروندی امارات تقریبا امری بی سابقه محسوب می شود. بنابراین اگرچه افراد زیادی با هدف کار و فعالیت به این کشور مراجعه کرده و برای سال هایی طولانی در آن اقامت می‌کنند اما معمولا این افراد پس از پایان زمان کار خود باید امارات را ترک کرده و به کشور خود بازگردند.
بر طبق آمار سال 2013 چیزی در حدود پانزده درصد جمعیت را اتباع امارات متحد عربی تشکیل داده اند، درحالیکه بقیه شامل مهاجرانی هستند که بسیاری از آنها نسل ها در این کشور بوده اند و یا در امارات متحده عربی بدنیا آمده اند. در حدود 85 درصد از جمعیت مهاجران و 71 درصد از جمعیت کل امارات، آسیایی ها به خصوص هندی ها (51 درصد) و پاکستانی ها (16 درصد) بوده اند. جمعیت عمده دیگر آسیایی ها نیز شامل بنگلادشی ها (9 درصد) و فیلیپینی ها (3 درصد) هستند. همچنین جامعه ای قابل توجه از سومالییایی ها که در حدود 30 هزار نفر می باشند و جامعه های مختلف دیگری نیز از ملیت های گوناگون، قسمتی از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. بنا به گزارشات نیز یک چهارم جمعیت امارات اعم از محلیان و خارجی ها ریشه ایرانی دارند. به علاوه 16 درصد جمعیت را کارگرانی تشکیل داده اند که قومیت یا ملیتشان مشخص نشده است ولی گمان می رود که در اصل آسیایی باشند. همچنین 100 هزار نفر مهاجر بریتانیایی در دبی زندگی می کنند که این گروه بیشترین مهاجران غربی در شهر هستند. میانگین سن نیز در امارات 27 سال است.
فرهنگ و دین
امارات با ریشه‌هایی که در فرهنگ اسلامی دارد، روابط خوبی با سایرجهان عرب و جهان اسلام برقرار کرده‌است. دولت امارات عمدتاً از طریق بنیاد فرهنگی ابوظبی، در صدد حفظ شکل‌های سنتی هنر و فرهنگ است. هر چند، تغییرات چشم‌گیری در زندگی اجتماعی صورت گرفته‌است، نگرش به زنان تغییر کرده‌است و ورزش‌های جدیدی در کنار شتر سواری سنتی کم کم رایج می شوند، همچون ورزش گلف، بیابان کهن دوبی و مسابقات گلف ابوظبی و گران ترین مسابقه اسب دوانی جهان...
با تمام پیشرفت هایی که دبی داشته است ولی مردم آن لباس محلی خود را فراموش نکرده و هنوز لباس محلی که اسم آن دشداشه و عبایه که همان چادر عربی می باشد را لباس اصلی خود میدانند و میپوشند. 
زبان 
زبان رسمی کشور امارات، عربی است و مردم امارات به زبان عربی خلیجی بومی صحبت می کنند و فارسی، هندی و اردو کاربرد دارد. همچنین از آنجاییکه تا سال 1971 این منطقه توسط انگلیسی ها محافظت شده است و ملیت های گوناگونی نیز در این کشور سکونت دارند از این رو اغلب مردم در زمینه های مشترک به زبان انگلیسی سخن می گویند. تمام علامت جاده ها، مغازه ها، منوی رستوران ها و غیره نیز به دو زبان عربی و انگلیسی نوشته شده است. 
واحد پول
واحد پول کشور امارات متحده عربی درهم می باشد و کد اختصارش AED است ولی در متون غیر رسمی از علامت اختصاری DH و یا DHs نیز استفاده می گردد. سکه های رایج در این واحد پول را فلس می نامند و شامل 1، 5، 10، 25 و 50 فلسی و همچنین 1 درهمی می باشد. هر درهم معادل 100 فلس است. امروزه از سکه های 5 و 10 فلسی در زندگی روزمره به ندرت استفاده می شود و سکه 1 فلسی از رده خارج شده است. لطفاً به این نکته توجه کنید که در هنگام خرد کردن پول، سکه قدیمی 50 فلسی را با سکه جدید 1 درهمی اشتباه نگیرید چرا که هر دو از نظر اندازه یکسان می باشند. 
مساحت و آب و هوا
مساحت این کشور ۸۳٬۶۰۰ کیلومترمربع است که در رده ۱۱۵ دنیا از نظر پهناوری قرار می‌گیرد. آب‌وهوایی بیابانی و سرزمینی هموار دارد که قسمت شرقی آن کوهستانی و سردتر است و تنها ۰٫۷۷ درصد خاک آن قابل کشاورزی است. فقط ۱۹ درصد اهالی این کشور اصلیت اماراتی دارند و ۲۳ درصد از اعراب دیگر کشورها و ایرانیان و حدود ۵۰ درصد از اهالی جنوب آسیا هستند. جمعیت آن در سال ۲۰۱۲ حدود ۵٫۳۱۴٫۳۱۷ نفر برآورد شده و رشد جمعیت آن ۳٫۰۵ درصد است و با بیش از ۱۶ مهاجر در سال به ازای هر هزار نفر جمعیت، پنجمین کشور مهاجرپذیر دنیاست. صادرات نفت خام این کشور در سال ۲۰۰۹ میلادی، حدود ۲٫۳۹۵ میلیون بشکه در روز بوده که امارات را چهارمین صادرکننده نفت دنیا می‌سازد. سرانه تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۲۰۱۱ بر اساس قدرت خرید حدود ۴۸٬۵۰۰ دلار بوده که آن را در رتبه یازدهم دنیا قرار می‌دهد. 
روابط امارات و ایران بر رسر مالکیت سه جزیره ی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی در خلیج فارس تنش آمیز است. 
آب و هوای دبی
دبی دارای آب و هوای گرم و کویری است .
تابستان های آن، بسیار گرم - بادی و شرجی میباشد به طوریکه متوسط دما به 40 درجه میرسد. در زمستان ها هم گرما را می¬شود به وضوح احساس کرد و دما در روز 23 درجه و در شب 14 درجه میباشد. البته با اینکه در زمستان همچنان هوا گرم است ، اما شب ها خنک میباشد، اگر به کویر بخواهید بروید حتما باید پوشش گرم و مناسبی داشته باشید.
بارش باران در این شهر بسیار کم و محدود است ولی با این حال در ماه هایی از فصل زمستان، شاهد باران در دبی هستیم.
تاریخچه
به نظر می رسد که سرزمین امارات هزاران سال پیش اشغال شده بوده است. ابزار سنگی کشف شده از جِبِل فایا در امارات شارجه حاکی بر سکونت مردمانی آفریقایی در حدود 127 هزار سال پیش است و ابزار سنگی کشف شده برای سلاخی حیوانات در جِبِل بِرِکه واقع در ساحل عربی نشان می دهد که حتی این زمان چیزی بیشتر و در حدود 130 هزار سال قبل بوده است. هیچ مدرکی دال بر وجود ارتباط با جهان بیرون در آن زمان نیست، هرچند که در آن زمان ارتباط این سرزمین با تمدن های بین¬النهرین و ایران ایجاد شد. این ارتباطات که در حدود 3 هزار سال پیش از میلاد شروع شد، ادامه و گسترش یافت و احتمالاً انگیزه این عمل به دلیل داد و ستد مس موجود در کوه های حجر بود.
در قرن شانزدهم بنادر خلیج فارس و قسمتی از جمعیتی که امروزه بخش ساحلی عراق، کویت و عربستان سعودی را تشکیل داده اند تحت تاثیر مستقیم امپراطوری عثمانی بوده است. در همان زمان، نفوذ مستعمراتی انگلیس، آلمان و پرتغالی ها در خلیج فارس نمایان شد و تمام سواحل شمالی همچنان تحت حکمرانی ایران باقی ماند. از سال 1507 تا 1622 به مدت 115 سال پرتغالی ها بر خلیج فارس تسلط داشتند و پس از افول آنان انگلیسی ها به منظور سوق الجیشی و کلیدی بودن این منطقه که راه رسیدن به هندوستان بود از خالی بودن میدان استفاده کردند و رفته رفته بر این ناحیه مسلط شدند.
ساحل دزدان: 
در قرن۱۸تا۱۹ به منطقه سواحل امروزی امارات متحده عربی و شمال عمان ساحل دزدان یا ساحل قراصنه یا ساحل پایریت در خلیج فارس گفته می‌شد. پس از پیروزی ارتش هند/بریتانیا بر دزدان و امضای قرارداد صلح، نام این منطقه به ساحل متصالحه تغییر یافت. 
انگلیسی ها سواحل جنوبی خلیج فارس را به نام ساحل دزدان دریایی می شناختند چراکه از قرن هفدهم تا نوزدهم کشتی¬هایی که با پرچم انگلیس از آنجا عبور می کردند مورد آزار و اذیت قرار می گرفت. پس از اعزام هیئتی از سوی بریتانیا برای محافظت در برابر مهاجمان و پیروزی ارتش انگلیس و هند بر دزدان در سال 1819 بریتانیا و تعدادی از حکمرانان محلی معاهده ای برای مبارزه با دزدان دریایی در سواحل خلیج فارس را به امضا رساندند و از آن به بعد این سواحل، تروشال استیتز یا ساحل متصالحه نام گرفت. در واکنش به جاه طلبی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و روسیه، انگلیسی ها و شیوخ طرف معاهده با دیگر حکمران های خلیج فارس، معاهده ای را در سال 1892 به امضا رساندند. در این پیمان این شیوخ توافق کردند که با هیچ کشور خارجی دیگری به جز انگلستان وارد مذاکره نشوند، زمین در اختیار آنان قرار ندهند و هیچ معاهده ای را به امضا نرسانند مگر مورد تایید دولت انگلستان باشد و در مقابل این دولت متعهد شد که از ساحل متصالحه در برابر هرگونه تجاوز از طریق دریا محافظت کرده و در صورت حمله به این سرزمین به آنان کمک کند. این قرارداد انحصاری به امضای حکام ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، راس الخیمه و ام القوین مابین ششم و هشتم مارس سال 1892 رسید.
تأسیس
روز ملی امارات متحده ی عربی: 
این کشور در ۲ دسامبر ۱۹۷۱ میلادی تأسیس شده‌است. قبل از تأسیس دولتِ اتحاد امارات متحده عربی، این منطقه «امارات متصالحه» نام داشته است، همچنین اماراتِ ساحل عمان نیز نامیده شده است.
زمانیکه معاهده انگلیسی ها و شیوخ در اول دسامبر سال 1971 منقضی شد، شیوخ به استقلال کامل رسیدند و از آنجا بود که کشور امارات متحده عربی در دوم دسامبر همان سال متشکل از شش شیخ نشینِ ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، فجیره و ام¬القوین تاسیس شد و راس الخیمه نیز در سال 1972 به این فدراسیون پیوست و پایتخت نیز ابوظبی تعیین گردید و این روز به عنوان روز ملی امارات نام گذاری گردید. 
پس از تشکیل فدراسیون امارات از آنجاییکه شیخ نشینان ابوظبی و دبی تولیدکنندگان ثروتمند نفت بودند و دیگر شیخ نشینان تقریباً فقیر، شیخ زاید آل نهیان رهبر ابوظبی رئیس جمهور و شیخ راشد آل مکتوم رهبر دبی به عنوان نائب وی انتخاب شدند. شورای عالی حکام نیز هیئتی متشکل از هفت شیخ است و شیخ زاید به عنوان عالی ترین مقام قانون گذاری و اجرائی عمل می کرد. 
در دوم نوامبر سال 2004 اولین رئیس جمهور امارات متحد عربی، شیخ زاید درگذشت و پسر بزرگش شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان به حاکمیت ابوظبی رسید و مطابق با قانون اساسی شورای عالی حکام وی را به سمت ریاست جمهوری امارات متحده برگزیدند. همچنین برادرش شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعد ابوظبی گشت. پس از درگذشت شیخ مکتوم بن راشد آل مکتوم نخست وزیر و حاکم دبی در ژانویه سال 2006 ولیعهد شیخ محمد بن راشد آل مکتوم به هر دو مقام منصوب شد.
هر یک از این ۷ امیرنشین از استقلال فراوانی برخوردارند، اما یک امیر موروثی به عنوان حاکم کشور ایفای وظیفه می‌کند و شورای عالی حکام که متشکل از هفت امیر است، رئیس دولت و کابینه را انتخاب می‌کند. در حال حاضر امیر و رئیس دولت امارات شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان است. 
امارات یکی از بزرگترین ذخایر نفتی دنیا را در اختیار دارد و تولید ناخالص سرانه آن در حد ثروتمندترین کشورهای اروپای غربی است.
بنیان‌گذار امارات متحده عربی
مؤسس و بنیان‌گذار حکومت امارات متحده عربی شیخ زاید بن سلطان آل نهیان بوده که با همکاری شیخ راشد بن سعید آل مکتوم به تأسیس این اتحاد همت گماردند. اولین نخست وزیر در حکومت دولت اتحاد شیخ مکتوم بن راشد بود. پس از درگذشت مؤسس دولت اتحاد امارات، رئیس حکومت امارات در سال 2004 میلادی، شیخ خلیف بن زاید و نایب رئیس و نخست وزیر آن شیخ محمد بن راشد حاکم دبی هستند.
تعطیلات رسمی و مذهبی
تعطیلات هفتگی در امارات جمعه و شنبه هستند که جمعه ها برخی از شرکت های خصوصی و بانک ها به صورت نیمه وقت باز می باشند، ولی شرکت های دولتی و مدارس تعطیل هستند. 
در کشور امارات متحده عربی تعطیلات رسمی بر طبق تقویم میلادی و تعطیلات مذهبی بر طبق تقویم اسلامی می باشند و از آنجایی که تعداد روزهای تقویم اسلامی یازده الی 12 روز کمتر از روزهای تقویم میلادی است، تعطیلات مذهبی در تقویم میلادی متغیر هستند.
در امارات روز اول ماه ژانویه به مناسب آغاز سال میلادی، دوم ماه دسامبر که روز ملی است به مدت دو روز، سی ام ماه نوامبر که روز شهداست، عید فطر که پایان ماه رمضان است به مدت سه روز، عید قربان به مدت سه روز، شروع سال جدید در تقویم اسلامی که اول ماه ربیع الاول می باشد، روز معراج پیامبر و روز میلاد حضرت محمد از تعطیلات رسمی و مذهبی این کشور به شمار می آیند. 
تعطیلات 
وضعیت حقوق بشر
حقوق بشر در امارات متحده عربی:
وضعیت حقوق بشر در امارات متحده عربی همواره مورد انتقاد سازمان های حامی حقوق بشر بوده است. شهروندان حق تغییر یا انتخاب دولت و عضویت در احزاب سیاسی را به دست نیاورده اند. در طول تاریخ این کشور تنها یک انتخابات در سال 2006 برگزار شده است.که مجمع تشکیل شده به وسیله¬ی انتخابات هیچ¬گونه حق قانون¬گذاری ندارد. کاگران خارجی از بسیاری از حقوق کار محروم هستند، امارات¬متحده¬عربی بسیاری از معاهدات بین¬المللی درباره¬ی حقوق کارگران را امضا نکرده است. 
دولت امارات همچنین محدودیت¬های گسترده¬ای برای آزادی بیان به¬وجود آورده¬است. این کشور رسانه ها را از انتقاد از مقامات سیاسی و مشکلات اقتصادی کشور برحذر داشته¬است. همچنین خودسانسوری نیز به طرز گسترده در رسانه¬های اماراتی وجود دارد.
رسانه
در حالی که رسانه یکی از نخستین صنایع است که امارت دوبی سعی بر گسترش آن در بسیاری از شهرهای کوچک کرده، مسائل مهمی دربارهی آزادی بیان در امارات به قوت خود باقی‌مانده‌است. شهر رسانه ای دوبی، دوبی را به مرکز رسانه در منطقه تبدیل کرده است، و شامل ایجاد رسانه، از صنعت چاپ گرفته تا تلویزیون و رسانه¬ی جدید و همچنین تبلیغات و صنعت بازاریابی می¬باشد. 
شماری از سازمان¬های خبری بین¬المللی که شامل رویترز، آسوشیتد پرس، بلومبرگ، داو جونز نیوزوایرز، سی ان ان و بی-بی¬سی می¬باشند، همگی در شهر رسانه¬ای دبی حضور دارند، و می¬توانند آزادانه در مورد حوادث منطقه ای و محلی گزارش تهیه کنند. بااین¬وجود، محدودیت¬هایی برای رسانه¬های محلی وجود دارد، و به شدت از هرگونه انتقادی درمورد خانواده¬ی سلطنتی منع شده¬اند.
روزنامه¬های انگلیسی زبان اماراتی غبارتند از:
-گلف¬نیوز، پر تیراژترین روزنامه
-امیریتز ایونینگ پست، تنها روزنامه انگلیسی عصر
-7 روز، پرتیراژترین تبلوید
-خلیج تایمز، دارای رتبه دوم در تیراژ
-امیریتز تودی، روزنامه¬ای دولتی
این دلایل نشان می دهد که امارات متحده عربی یکی از عجیب ترین کشورهای دنیا است : 
• مسلمانان در طول ماه رمضان بر فراز بام بلندترین آسمان خراش دبی به نسبت سایر افراد این شهر به مدت دو دقیقه دیرتر افطار می کنند، زیرا خورشید در این ارتفاع برای مدت زمان بیشتری قابل مشاهده است.
• در شهر دبی هیچ آدرس و کدپستی وجود ندارد و این موضوع به معنی این است که اداره پست این شهر؛ هیچ مرسوله ای را به هیچ آدرسی تحویل نمی‌دهد. هر یک از مردم این شهر در اداره پست یک صندوق اختصاصی داشته و باید محموله های خود را در این صندوق ها دریافت کنند.
• حدود یک چهارم از جرثقیل های بزرگ پروژه های ساختمان سازی جهان، در شهر دبی قرار دارد. براساس آمار این رقم در حدود ۳۰ هزار عدد است.
• گرچه کشور امارات متحده عربی از نظر تولید آلاینده های جوی در جهان شرایط بسیار مناسبی داشته و سومین کشور پاک از این نظر محسوب می شود. اما این کشور همچنین یکی از طرفداران اصلی پروتکل کیوتو و حامی گسترش سوخت های پاک است؛ هر چند که هم اکنون نیز بیشتر صنایع این کشور با گاز فعالیت می‌کنند.
• در شهر ابوظبی شما می توانید عابربانک هایی را پیدا کنید که به مشتریان شمش طلا می‌دهند.
• دنیای جزیره ها یک پروژه در حال اجرا است که در آن مجموعه ای بسیار مشهور و گران قیمت در حال ساخت است که کاملا روی دریا شناور خواهد بود.
• اعراب تنها ۱۳ درصد از ساکنین امارات متحده عربی را تشکیل می دهند. بیشترین ساکنان این کشور اهالی کشورهای جنوب آسیا هستند.
• از بین ۹ میلیون نفر ساکن این کشور؛ تنها یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر شهروند محسوب شده و بقیه آنها را کارگرانی که عمدتا از کشورهای جنوب آسیا با هدف کسب درآمد بیشتر و ساخت آینده ای بهتر برای خود به امارات آمده اند تشکیل می دهد. این موضوع به منزله این حقیقت است که نزدیک به ۹۰ درصد ساکنین این کشور را افراد خارجی تشکیل داده اند.
• ابوظبی موفق به ساخت یک شهر جدید به نام مصدر شده است که تمامی انرژی مورد نیاز خود را از طریق خورشید تامین می‌کند.
• وقتی از شیخ راشد بنیان گذار امارات متحده عربی پرسیده شد که آینده این کشور را چگونه پیش بینی می کنید، وی در پاسخ گفت: «پدربزرگ من با شتر تردد می کرد، پدر من هم از شتر برای رفت و آمد استفاده می کرد اما من سوار بر مرسدس بنز هستم، پسر من لندروور می راند و پسر وی نیز لندروور خواهد راند، اما احتمالا فرزند وی دوباره از شتر استفاده کند!» وی با این عبارات ترس خود را از تمام شدن منابع نفتی که اصلی ترین منبع ثروت کشورش محسوب می شود بیان کرد.
• شهر دبی علی رغم اینکه در صحرا قرار دارد، دارای یک زمین گلف بسیار بزرگ است که تنها آبیاری روزانه آن نیازمند ۴ میلیون گالن آب است. 
غذاهای دبی
غذاهای عربی که بسیار معروف هستند در همه جای شهر در دسترس مردم میباشد. از معروف ترین غذاهای دبی میتوان به : هوموس - فلافل - شتر شکم پر - الهریس - گیجا - مجبوی - تبوله - شاوارما - آش آسارایا - مهالابیا - کوشاری و.... اشاره کرد. 
تمام این غذاها خوش طعم هستند و امتحان کردن آنها حتما رضایت شما را به همراه دارد. 
غذاهای محلی دبی بسیارخاص و خوشمزه هستند ولی اگر با ذائقه ی شما هماهنگ نیست، نگران نباشید چون در تمام سطح شهر رستوران های زنجیره ای معروف، با انواع غذاهای بین المللی را میتوانید ببینید. 
گوشت شتر در دبی بسیار محبوب است و ارزان قیمت میباشد اما گوشت خوک طبق قوانین موجود فقط برای افراد غیر مسلمان مجاز است . 
تفریحات دبی
دبی شهریست که در آن تفریح و سرگرمی بسیار زیاد است و شما برنامه های زیادی در طول سفرتان خواهید داشت.
تفریحات دبی، انواع سرگرمی ها در صحرا و تفریحات آبی و خرید را شامل میشود.
تورهای صحرا ، تورهای سافاری مثل شتر سواری ، همچنین آفرود که آدرنالین خون شما رو به اوج میرساند و هیجان و لذتی بی اندازه دارد.
تفریحات آبی نیز در دبی بسیار پر طرفدار است، شنا در آب های نیلگون خلیج فارس و آفتاب گرفتن در ساحل هایی با ماسه های مرجانی، در زیر آفتاب گرم و هوای مطبوع، بسیار لذت بخش است. همینطور تفریحاتی چون جت اسکی و پارک های آبی بزرگ و بی نظیر که ساعات زیادی از روز شما را میگیرد ولی در عوض هیجان و نشاط و شادی بی اندازه ای را نصیبتان میکند. 
تجربه ی اسکی در برف نیز یکی دیگر از تجربه های هیجان انگیز در این شهر گرم و شرجی است. 
سایر جاهای دیدنی دبی : 
سواحل پالم - آتلانتیس - برج العرب - برج خلیفه - پارک های ساحلی - مسجد جمیرا و... میباشند که بازدید از آنها بسیار لذت بخش است. 
مراکز خرید دبی
این شهر ثروتمند، مراکز خرید بسیاری دارد که بسیار لوکس و بزرگ هستند و جزء جاذبه های گردشگری و دیدنی دبی محسوب میشوند. این شهر برای رفاه بیشتر گردشگران، مراکز خرید و سیتی سنترهای مجهز و کاملی را افتتاح کرده است که در گرمای شهر بتوانند به این مراکز بروند و در محیطی لاکچری و خنک از گردش لذت ببرند.
مراکز خرید معروف دبی عبارتند از:
مرکز خرید ابن بطوطه _ مرکز خرید فستیوال سیتی دبی _ مرکز خرید اوت لت دبی _ مرکز خرید برجمان عمارات _ مرکز خرید دبی مال _ مرکز خرید سیتی سنتر دیره – مرکز خرید مردیف - امارات مال - بازار طلا و.....
جاذبه های گردشگری
1-برج خلیفه
 
 
برج خلیفه نشان اختصاصى شهر دبى، با ارتفاع ٨٢٨.٩ متر بلندترین برج دنیا محسوب مى شود و از میان جاذبه های گردشگری دبی مشهورترین آن ها است. تماشاى شهر از سکوى بازدیدى که در طبقه ١٢۴ ام این برج قرار دارد، براى اکثر توریست ها امرى واجب تلقى مى شود.
مناظرى که بر فراز خط آسمان شهر قرار دارد و از این سکو با دید پرنده قابل مشاهده است، بدون شک باعث سرگیجه خواهند شد. به توریست ها پیش از بالا رفتن توسط آسانسورى بسیار پرسرعت و تجربه تماشاى مناظر صحرا و اقیانوس از سکوى بازدید، توضیحات صوتى و تصویرى درباره شهر دبى و برج خلیفه ارائه می شود. بازدیدهای شبانه از این برج نیز برای تماشای نور پردازی های جذاب این شهر در شب و عکاسی از آن بسیار توصیه می شود.
در اطراف برج خلیفه ساختمان های زیادی با حیاط ها و بالکن های طراحی شده و بسیار زیبا وجود دارند. تاسیسات آبی بسیاری در اطراف این برج به چشم می خورد؛ برای مثال آب نمای دبی که مرتفع ترین آب نمای جهان محسوب می شود و مشابه آب نماهای معروف بلاژیو در لاس وگاس ساخته شده است. 
-2 دبی مال
دبی مال که بهترین پاساژ دبی محسوب می شود، دارای ورودی هایی به برج خلیفه و آکواریوم دبی است. این مال بزرگ همچنین دارای گزینه های بسیاری برای سرگرمی از جمله زمین اسکیت روی یخ، محدوده بازی و مجموعه ای سینمایی است. گزینه ها برای خرید کردن و غذا خوردن نامحدود است و تقریبا در تمام اوقات سال رویدادهای جدیدی مانند موسیقی زنده و نمایش های مد در این مال برپا می شود. مشهورترین این رویدادها فستیوال سالانه خرید در دبی (که در ماه های ژانویه و فوریه برپا می شود) و فستیوال شگفتی های تابستانه دبی (که در ماه های جولای و آگوست برپا می شود) هستند.
-3 موزه دبی
یکی از بهترین جاذبه های گردشگری دبی موزه بی نظیر این شهر است که در سال 1787 برای دفاع از رودخانه دبی و در محدوده قلعه الفهیدی ساخته شده است. دیوارهای این قلعه ساخته شده از آجرهای مرجانی سنتی هستند که توسط آهک به یکدیگر چسبانده شده اند. طبقه بالا توسط تیرک های چوبی نگه داشته شده و سقف آن با ساقه های خرما، گچ و گِل ساخته شده است. این قلعه در گذشته کاربری های مختلفی از جمله محل زندگی حاکم و خانواده وی، محل شورای دولت، پادگان و زندان داشته است. این قلعه که در سال 1971 بازسازی شده (بازسازی مجدد و توسعه در 1995) اکنون بهترین موزه شهر دبی محسوب می شود. ورودی این موزه دارای نمایشگاه خیره کننده ای از نقشه های قدیمی امارات و دبی است که چگونگی توسعه این محدوده را نشان می دهند. 
حیاط این موزه دارای تعداد زیادی قایق های سنتی و خانه ای ساخته شده از برگ خرما و بادگیری اماراتی است. سالن سمت راست محل نگهداری اسلحه ها و سالن سمت چپ محل نگه داری ادوات موسیقی سنتی اماراتی است. زیر طبقه همکف، سالن های نمایش قرار دارند که تزئینات و تصاویری متعلق به ابعاد مختلف زندگی سنتی اماراتی دارند (شامل لوازم ماهیگیری و وسایل زندگی صحرایی). 
4- بستکیه (دبی قدیم)
محدوده بستکیه (که به نام محله الفهیدی نیز شناخته می¬شود) اواخر قرن نوزدهم به منطور اسکان دادن بازرگانان ثروتمند ایرانی که تجارت مروارید و پارچه می کردند و به واسطه تجارت بدون مالیات جذب دبی می شدند، بنا شده است.
بستکیه قسمت شرقی بردبی در حاشیه رودخانه را اشغال کرده است و ساختمان های مرجانی و آهکی زیادی را در خود جای داده است. بسیاری از این ساختمان ها دارای بادگیرهایی در بالاترین نقطه ساختمان هستند. همانطور که می دانید، این بادگیرها به نوعی نقش تهویه کننده هوا را ایفا می کنند و بازرگانان ایرانی نیز به علت اینکه مشابه این بادگیرها در مناطقی از ایران مانند یزد به وفور وجود داشته، به این خانه ها علاقه زیادی نشان می دادند.
کوچه های باریک و پر از ویژگی های متمایزکننده معماری عربی در این محدوده، به شدت یادآور گذشته عربستان و تاریخچه دبی هستند. در این محدوده به گالری مجلس نیز بر خواهید خورد که دارای مجموعه ای از کاشی ها و مبلمان سنتی عربی بوده و داخل یک بادگیر بنا شده است. گالریXVA که دارای مجموعه ای از آثار هنری معاصر است، در همین محدوده قرار دارد و داخل یکی از ساختمان های تاریخی، بنا شده است.
5- خانه شیخ سعید آل مکتوم
شیخ سعید آل مکتوم، پدربزرگ فرمانروای فعلی دبی، از سال 1921 تا 1958 خود، فرمانروای دبی بوده است. خانه قبلی وی پس از بازسازی، تبدیل به موزه ای شده که نمونه خوبی از معماری عربی است. این خانه ابتدا در سال 1896 توسط پدر شیخ سعید ساخته شده بود تا وی بتواند بر حمل و نقل کالاها از بالکن این خانه نظارت داشته باشد. خانه اصلی بعدها تخریب شد اما خانه فعلی به نحوی در کنار مکان خانه قبلی ساخته شد تا از همه لحاظ شبیه به خانه اولیه باشد؛ این خانه هم مانند خانه اولیه دارای درب های چوبی حکاکی شده، پنجره های مشبک چوبی و صفحات تهویه گچی با طرح های گلدار و هندسی است. در این خانه مجموعا 30 اتاق به دور یک حیاط مرکزی ساخته شده اند و بادگیری نیز در بالای خانه قرار دارد. 
داخل این خانه نمایشگاه هایی از عکس ها و مدارک تاریخی دبی به همراه عکس های بی نظیری از دبی بین سال های 1948 و 1953 وجود دارد. بخش دریایی این موزه دارای عکس هایی از ماهی گیری، یافتن مروارید و ساخت قایق است. در بقیه بخش¬های این موزه نامه ها، نقشه ها، سکه ها و تمبرهای زیادی یافت می¬شود که هر یک به نحوی نشان¬دهنده توسعه امارات است. خانه شیخ عبید بن ثانی نیز که دارای نمایشگاه های طراحی داخلی سنتی است، در نزدیکی این خانه واقع شده است. 
6- خور دبی
خور دبی این شهر را به دو شهر دیره (در شمال) و بردبی (در جنوب) تقسیم می¬کند. این خور عنصری بسیار موثر در رشد دبی بوده است؛ به نحوی که در ابتدا مهاجران را برای ماهیگیری و جمع آوری مروارید به دبی جذب می کرده است.
4000 سال پیش روستاهای کوچکی در امتداد این خور تشکیل شده و رشد کرده اند، در حالی که عصر مدرن در دهه 1830 و زمانی آغاز شد که قبیله بنی یاس در این محدوده ساکن شدند.
اسکله کشتی های عربی نیز در حاشیه همین رودخانه و در شمال پل آل مکتوم قرار دارد. تعدادی از این کشتی های عربی که هنوز هم برای تجارت های خرد مورد استفاده قرار می گیرند بیش از 100 سال پیش اینجا لنگر انداخته اند. کارگران این کشتی ها معمولا بازدید کنندگان را برای آشنایی با سبک زندگی دریانوردان به درون کشتی ها دعوت می کنند. بسیاری از این کشتی ها به کشورهایی مانند کویت، ایران، عمان، هند و حتی آفریقا سفر می کنند. بازدید از این کشتی های جذاب که باقی مانده ای از اقتصاد سنتی دبی هستند، هنوز هم یکی از بهترین جاذبه های گردشگری دبی محسوب می شود. 
برای سفر در طول خور نیز می توانید از تور این کشتی ها استفاده کنید. 
7- مسجد جمیرا
مسجد جمیرا به عقیده عده زیادی، زیباترین مسجد و یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری دبی محسوب می شود. این مسجد که کاملا از مسجد الازهر قاهره کپی شده است (با این تفاوت که مقیاس آن 8 برابر کوچک تر است) نمونه خوبی از معماری اسلامی محسوب می شود. سازه سنگی این مسجد و مناره های سنگی پرجزئیات آن در عصر فاطمیون قرون وسطی بنا شده است. 
این مسجد جلوه خاصی در نورپردازی های عصرهنگام پیدا می کند. مرکز آموزش های فرهنگی شیخ محمد بن رشید (که برنامه هایی مانند تورها، کلاس¬های زبان عربی و آموزش تهیه غذاهای عربی ارائه می¬کند) تورهایی برای بازدید از این مسجد دارد که هدف آن ها تقویت و به دست آوردن درک بهتری از اسلام است. این تور همه روزه (به غیر از جمعه ها) از 10 صبح دایر است. 
8- دیره
دیره در حاشیه شمالی خور دبی واقع شده است و در خیابان های پیچ در پیچ آن می توان مردمی از ملل مختلف که دبی را برای زندگی انتخاب کرده اند، دید. در ساحل، کشتی های باستانی زیادی بارگیری می کنند و در پس زمینه آن، بانک ها، هتل ها و ساختمان های اداری مدرن بسیاری وجود دارد. بهترین قسمت دیره برای مسافران بازارهای محلی آن است که در تمام طول روز پر از مشتری هستند. بازار طلای دیره بزرگترین بازار طلای جهان محسوب می شود. بازار ادویه دیره نیز هر ادویه ای را که تصور کنید دارد؛ از نعنا، پاپریکا، زیره و زعفران گرفته تا گلاب و عود معطر. بازدید از بازار ماهی ها هم می تواند تجربه متفاوتی باشد اما به اندازه بازار ادویه و طلا جذاب نیست. 
اگر علاقه مند به کشف نکات فرهنگ های مختلف هستید از دو جواهر معماری بازسازی شده در دیره غافل نشوید! 
خانه میراث در سال 1890 و برای سکونت تاجران ثروتمند ایرانی ساخته شده و پس از آن تبدیل به خانه شیخ احمد بن دلموک، یکی از مشهورترین تاجران مروارید در دبی شده است. امروزه بازدید از این خانه به عنوان خانه ای سنتی بسیار توصیه می شود. مدرسه آل احمدیه نیز که در سال 1912 ساخته شده، علاوه بر اینکه قدیمی ترین مدرسه دبی محسوب می شود امروزه موزه ای برای آموزش همگانی و یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری دبی است. 
9- بزرگراه شیخ زاید
بزرگراه شیخ زاید شاهراه اصلی کشیده شده در مرکز تجاری مدرن دبی است. در تمام طول این بزرگراه پهن 8 بانده، تعداد زیادی برج ساخته شده از شیشه و فلز وجود دارند. تعداد زیادی از جاذبه های گردشگری دبی در حاشیه مسیر این بزرگراه قرار دارند؛ برای مثال برج تجارت جهانی دبی که دارای سکوی بازدیدی در آخرین طبقه آن است و گزینه ارزان تری از برج خلیفه است، و پارک طلا و جواهر که 118 تولیدکننده متفاوت و 30 خرده فروشی را در یک طبقه گنجانده و بهترین جا برای عاشقان جواهرات محسوب می شود. تعدادی از بهترین و بزرگترین مال های دبی نیز در حاشیه این بزرگراه واقع شده اند. 
10- دهکده میراث و غواصی
در دهکده میراث و غواصی دبی میراث معماری، فرهنگی و دریایی دبی را به خوبی می توان مشاهده کرد. در این دهکده می توان با شیوه یافت مروارید و ساخت کشتی که دوتا از مهم ترین پایه های اقتصادی دبی در طی تاریخ بوده اند، آشنا شد. همچنین بازسازی هایی از زندگی بادیه نشینان، روستاهای ساحلی و خانه های ایرانی در این دهکده وجود دارد. بازدیدکنندگان می توانند در قهوه خانه سنتی این دهکده استراحت و از بازار کوچک صنایع دستی، سفالگری و ریسندگی آن خرید کنند. موسیقی و رقص های محلی نیز از اکتبر تا آوریل در این دهکده اجرا می شود. 
11- آکواریوم دبی
آکواریوم دبی که یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری دبی محسوب می شود دارای 140 گونه متفاوت از موجودات دریایی در مخزن های آویزان شده بسیار بزرگ است و در طبقه همکف دبی مال قرار دارد. بازدیدکنندگان علاوه بر اینکه می توانند از داخل مال، این آکواریوم را تماشا کنند، می توانند به باغ وحش زیردریایی رفته و در تونل هایی که بین آکواریوم ها کشیده شده از تماشای موجودات دریایی لذت ببرند.
بازدیدکنندگان گزینه های مختلفی برای بازدید نزدیک تر از این آکواریوم نیز دارند. تور قایق های کف شیشه ای (بالای مخزن ها) یکی از محبوب ترین گزینه ها محسوب می شود. غواصی در قفس و غواصی بین کوسه ها هم گزینه های پرطرفدار دیگری هستند. 
12- برج العرب
برج العرب با 321 متر ارتفاع بلندترین هتل دنیا است و جزیره مصنوعی و اختصاصی خود را در ساحل دبی دارد. این هتل به نحوی طراحی شده که یادآور بادبان یک کشتی در باد باشد و در شب ها با نورپردازی فوق العاده ای که دارد دیدنی تر هم می شود. برج العرب که از هر طرف به آن نگاه کنید شکل متفاوتی خواهد داشت، یکی از گران ترین هتل های دنیا محسوب می شود و دارای سوییت های بسیار لوکسی است که میهمانان بابت اقامت در آن ها باید شبی بیش از 15 هزار دلار پرداخت کند. 
اگر دوست دارید شبی لوکس را در دبی بگذارنید اما نمی خواهید هزینه اقامت در برج العرب را بپردازید، بهترین گزینه برای شما لذت بردن از رستوران های این برج است. شام خوردن در رستوران زیر آب ال مهارا یکی از بهترین گزینه ها برای شما است. در این رستوران شما می توانید هنگام غذا خوردن از تماشای زندگی زیر آب لذت ببرید. همچنین می توانید در رستوران Scape که شبیه به رستوران های کالیفرنیا است، غذا بخورید. 
13- ساحل جمیرا
ساحل جمیرا که ساحلی با شن های سفید است یکی از بهترین جاذبه های گردشگری دبی به حساب می آید. در تمام طول این ساحل هتل های فراوانی وجود دارد، به همین خاطر برای اقامت توریست ها هم گزینه مناسبی محسوب می شود. این ساحل امکانات فراوانی همچون رستوران ها، محل انجام ورزش های آبی و جت اسکی نیز دارد. 
در این محدوده شما می توانید از Majlis Ghorfat Um Al-Sheef که فاصله اندکی با ساحل دارد نیز دیدن کنید. این خانه در سال 1955 ساخته شده و سکونتگاه تابستانی شیخ رشید بن سعید آل مکتوم آخر بوده است. این اقامتگاه که از گچ و بلوک های مرجانی ساخته شده، بعدها بازسازی شده و دارای دکوراسیون اصیل و بی نظیری است که با دیدن آن می توانید تصوری از زندگی فرمانروایان قدیم دبی را به دست آورید. حیاط این اقامتگاه نیز دارای درختان نخل بسیار زیبایی است. 
14- مرکز خرید امارات
مرکز خرید امارات یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری دبی و یکی از بهترین و مشهورترین مراکز خرید این شهر محسوب می شود که دارای امکانات اسکی خاص و بی نظیری نیز هست. پیست اسکی سرپوشیده این مرکز خرید دارای یک محفظه نگهداری از پنگوئن است که همواره در دمای 4 - درجه نگهداری می شوند. در این مرکز خرید، یک مجموعه سینمایی و یک مرکز سرگرمی خانوادگی بسیار بزرگ نیز وجود دارد. همچنین گزینه ها برای خرید و امتحان کردن غذای ملل مختلف دنیا بسیار زیاد است. 
15- دنیای ماجراجویی IMG دبی (IMG World of Adventure)
این شهر بازی که در نزدیکی دهکده جهانی واقع شده است دارای سرگرمی های بیشماری هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان است. هر بخش از این شهربازی به کاراکترها و کارتون های خاصی اختصاص داده شده است؛ برای مثال بخشی تم دایناسورها و بخش دیگری تم شخصیت های جادویی انیمیشن ها را دارد. هریک از این بخش ها مخصوص سنین خاصی است اما در مجموع این شهربازی برای تمام سنین سرگرمی فراهم کرده است و محیطی بسیار عالی برای خانواده ها محسوب می¬شود. 
16- اپرای دبی
اگر به دنبال تفریحات شبانه هستید اپرای کلاسیک و جدید دبی که اواسط 2016 باز شده است گزینه مناسبی برای سرگرم کردن شما محسوب می شود. این اپرا سالانه برنامه های کوچک و بزرگ زیادی از جمله تئاترهای موزیکال، کنسرت های عالی، اپرا، موسیقی کلاسیک و شب های کمدی برگزار می کند. سالن تئاتر این مجموعه دارای 2000 صندلی است و معماری بسیار چشم گیر و زیبایی دارد. این ساختمان به نحوی طراحی شده که یادآور یک کشتی عربی سنتی باشد و در مجموع یکی از نشان¬های اختصاصی جدید و یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری دبی محسوب می شود. 
17 - ساحل کایت سواری
این ساحل شنی سفید که در جنوب ساحل جمیرا قرار دارد محل مناسبی برای آفتاب گرفتن و استراحت مطلق نیست! 
ساحل کایت سواری، همانطور که از نامش مشخص است، محلی برای دوستداران کایت سواری است و ورزش های آبی خوبی مانند موج سواری نیز در آن انجام می گیرد. اگر با نحوه انجام این ورزش ها آشنایی ندارید اصلا نگران نباشید؛ زیرا در این ساحل به سادگی هرچه تمام تر می توانید آن ها را آموزش ببینید. 
18 - محدوده هنری آلسرکال
در محدوده هنری آلسرکال که در واقع بخشی از منطقه صنعتی القوز است، بازسازی هایی انجام شده که این محدوده بتواند مرکز اصلی هنرهای دبی باشد؛ امروزه نیز تعدادی از مهم ترین موزه های هنرهای معاصر این شهر مانندGreen Art Gallery و گالری ایام در این محدوده قرار دارند. تعدادی از موزه های کوچکتر نیز به این محدوده نقل مکان کرده اند. این محدوده علاوه بر اینکه بر کار هنرمندان خاص تمرکز کرده است، توجهی ویژه نیز به هنرهای جدید خاورمیانه دارد. این ناحیه پر رفت و آمد که روز به روز در حال پیشرفت است محل برگزاری بوتیک های مد و زیورآلات طراحان محلی نیز محسوب می شود و رستوران ها و کافه های بسیار خوبی را در خود جای داده است. 
19- مجتمع تفریحی دبی پارک اند ریزورت
در دبی پارک اند ریزورت به قدری تنوع سرگرمی زیاد است که ممکن است نتوانید به سادگی از بین آن ها یکی را انتخاب کنید! این مجتمع تفریحی بسیار بزرگ، دارای پارک های تم دار بسیار عالی و مناسب برای هر سنی است؛ مانند پارک موشن گیت (با تم هالیوود)، پارک بالیوود و پارک لگولند (مناسب سنین پایین تر). طرح پروژه پارک آبی لگولند نیز برای آینده داده شده است. اگر از سرگرمی های زیاد این پارک خسته شدید نیازی نیست برای غذا خوردن خود را به محل دوری برسانید؛ زیرا گزینه های بسیاری برای غذا خوردن نیز در این مجتمع وجود دارد. 
20- پارک آبی Aqua venture
این پارک آبی که در آتلانتیس نخل جمیرا واقع شده است بهترین مکان برای استراحت پس از چند روز خرید و گشت و گذار در شهر است. سرسره های آبی این پارک فوق العاده هستند و Aquacade، طویل ترین سرسره آبی دنیا نیز در همین پارک قرار دارد که دارای 9 طبقه است این پارک همچنین دارای گشت و گذارهای زیر آب و محدوده های بازی و سرسره های مخصوص کودکان است. هروقت که از هیجان حاکم بر این پارک خسته شدید می توانید به ساحل سفید ماسه ای آن مراجعه کنید تا کمی آرامش به دست آورید. 
21- باغ معجزه دبی 
گردش در طبیعت نیرویی دارد که روح و روان را آرام می کند، تصمیم با شماست که کجا بروید اما بعضی مکان ها در دنیا نظیر ندارند و در طول عمرتان باید یک‌بار هم که شده از آن ها دیدن کنید. سفری در دنیای رنگارنگ گل ها، تجربه دویدن در باغ های گل و دیدن پروانه های زیبا. 
این تکه از زمین مانند بهشت است؛ بهشتی در میان کویر گرم و خشک امارات. این باغ، میراکل یا معجزه نام دارد و در شهر مدرن دبی ساخته شده است؛ شهری که همیشه در تصورمان دیاری گرم و سوزان بوده است. 
باغی پر از گل، رنگ و عطر گیاهان خوشبو؛ شاید برای لحظه ای گمان کنید که در یک مکان استوایی خوش آب و هوا و سرسبز هستید؛ اما باور کنید اینجا وسط کویر است؛ در دبی، شهر صحراها. در شهری کویری و زیر این آفتاب سوزان، باغی پر از گل ساخته اند.
میلیون ها گل در این باغ رویایی گردهم آمده اند تا مکانی فوق العاده را برای شما عزیزان بسازند؛ جایی که با هیچ جای کره زمین قابل مقایسه نیست. اما چطور در میان هوای گرم امارات متحده عربی باغ گلی با این عظمت ساخته اند؟ چطور آب و هوای داغ و سوزان روی گل و گیاهان این باغ اثری نداشته است؟ اگر ایجاد باغ گل در کشورهایی با آب و هوای گرم ممکن است پس چرا دیگر سرزمین ها باغ گل به این شکل ندارند؟
برای پاسخ گویی به این سوالات باید به باغ گل میراکل قدم بگذاریم تا از نزدیک پرده از اسرارش برداریم و با جوایز و افتخاراتی که نصیب خودش کرده است آشنا شویم. 
در کنار این همه زیبایی و گل های رنگارنگ شاید وجود پروانه ها هم نظرتان را جلب کند چرا که میراکل میزبان یک باغ پروانه¬ی دیدنی هم هست. در این باغ پروانه صدها پروانه زیبا و رنگین نگهداری می شود که بازدید از آن ها می-تواند رنگی دیگر به گشت و گذار شما ببخشد. در سال 2015 قسمتی از باغ گل میراکل که حدود 1800 مترمربع مساحت دارد به پروانه ها اختصاص داده شد. این بخش دایره ای شکل به صورت سه بعدی طراحی شده است. این قسمت از باغ میراکل سرپوشیده است تا پروانه ها در کل محوطه پخش نشوند. باغ پروانه های میراکل دبی در ابتدای کار، به عنوان بزرگترین باغ پروانه سربسته جهان و نخستین باغ پروانه سربسته منطقه شهرت یافت؛ البته این عنوان در هیچ یک از منابع رسمی به ثبت نرسید.
پروانه های این باغ از 26 ناحیه مختلف جهان جمع آوری شده اند و حدود 15000 گونه مختلف دارند. بازدیدکنندگان می توانند به نوبت وارد این بخش شوند و از دیدن هزاران گونه مختلف پروانه لذت ببرند.
از نظر ظاهری باغ پروانه از 9 گنبد تشکیل شده که محل زندگی پروانه ها هستند و در هر کدام از آنها می توانید نمایشی دیدنی از پروانه ها با رنگ ها، اندازه ها و گونه های مختلف ببینید. بخشی از این باغ نیز به موزه پروانه ها اختصاص دارد.
در هر نوبت بازدید از باغ پروانه تنها 300 نفر می توانند وارد این بخش شوند تا ازدحام جمعیت باعث آزار پروانه ها نشود. اینجا همه چیز حول پروانه ها می چرخد، نوع طراحی و تزیین، دکوراسیون و گیاهانی که در باغ وجود دارد همه و همه برای راحتی پروانه ها تهیه شده اند.
دهکده معطر عنوان فضایی پر زرق و برق و زیباست که 10 خانه و یک کاخ بزرگ گل آرایی شده را در خود جای داده است. انواع بسیاری از گل ها را می توانید در این بخش ببینید. نکته قابل توجه در این قسمت استفاده از گل آفتابگردان است که خورشید را دنبال می کند و جلوه ای متفاوت را به فضا می بخشد. 
این دهکده معطر، گیاهان دارویی از سراسر جهان و بیش از 200 کشور را در خود جای داده است. بازدیدکنندگان می توانند گیاهان را بو کنند، لمس کنند و فنجانی از دم کرده آنها را بنوشند. در این بخش محل هایی برای نشستن وجود دارد و کیوسک ها دم نوش های متنوعی را به مردم عرضه می کنند. 
بزرگترین باغ گل دنیا در دبی با نام باغ میراکل یا معجزه (Dubai Miracle Garden) است. در سال 2013 همزمان با 14 فوریه (روز عشق) این باغ افتتاح شد و نامش با عنوان بزرگترین باغ گل طبیعی دنیا بر سر زبان ها افتاد. این باغ توانست در مراسم افتتاحیه اش (به مدت 1 ماه) پذیرای 2,000,000 بازدیدکننده باشد. 
ایده اولیه احداث این باغ با همکاری مجموعه دبی لند -فعال در زمینه صنایع سرگرمی- و دبی پراپرتیز گروپ -فعال در زمینه مدیریت و توسعه- شکل گرفت. این پروژه بزرگ به سرپرستی عبدالناصر رحال (یک بازرگان اردنی) و توسط شرکت آکار (Akar) به انجام رسید؛ شرکتی که در زمینه محوطه سازی و کشاورزی فعالیت می کند. بد نیست بدانید که ساخت این باغ 40 میلیون درهم هزینه در برداشت. 
فاز اول مجموعه در سال 2013 آماده بهره برداری شد؛ فضایی با وسعت 1950.96 متر مربع با امکانات فضای باز همچون فضاسازی های عمودی و افقی با طرح های متنوع و ویژه. در زمان بهره برداری از فاز اول، باغ میراکل، با عنوان بزرگترین باغ عمودی دنیا مشهور شد اما بعدها این عنوان را از دست داد. گسترش فاز 1 حدود 2 ماه زمان برد و 400 نیروی کار در آن فعالیت کردند. در اواسط ژوئن سال 2013 ایجاد فاز دوم باغ کلید خورد و در اکتبر همان سال به انجام رسید. 
باغ میراکل دبی 72,000 متر مربع مساحت دارد و حدود 45 میلیون گل از 60 گونه مختلف از سرده اطلسی ها، شمعدانی ها، گل جعفری و ... در آن کاشته شده است. برخی از این گونه ها برای نخستین بار است که در منطقه خلیج پروش می یابند. البته باید توجه داشته باشید که هر سال تعداد این گل ها و آرایش آنها تغییر می کند زیرا همه ساله در فصل تابستان باغ گل تعطیل می شود و در این زمان به بازسازی باغ و کاشت مجدد گل ها می پردازند. مدیر مجموعه بر این باور است که بازدیدکنندگان در صورت تکرار بازدید باید باز هم با دیدنی های جدید مواجه شوند. 
همچنین قرار است تا درختانی هم به این باغ گل اضافه کنند تا از گل ها در برابر وزش باد محافظت کنند. این ایده ها حتی تا مرحله شکل ظاهری باغ و نحوه چیدمان گل ها پیش رفته است، به طوری که باغ در هر فصل با طرحی جدید رونمایی می شود. 
گل آرایی در باغ میراکل به گونه ای است که اشکال به صورت سه بعدی به نظر برسند و به شکل واقعی خود نیز نزدیک باشند. گل ها به شکل های مختلف آرایش یافته اند؛ از ستاره و قلب و مربع و مثلث گرفته تا هرم و حتی کلبه اسکیموها. در تمام قسمت های باغ میراکل ماکت هایی از ماشین، ساختمان یا حتی برج ها نیز قرار دارند و آن ها را با گل پوشانده اند؛ به عبارت دیگر اتومبیل ها، مجسمه ها و اشیایی از این دست را گل آرایی کرده اند تا جلوه ای جذاب را به نمایش بگذارند. 
بد نیست بدانید که این باغ در سال 2015 به واسطه خلق یک باغ نوین توانست جایزه موزل (Mossell Award) را از آن خود کند. این جایزه از سوی شبکه بین المللی گردشگری باغ (International Garden Tourism Network) در کنفرانس گردشگری باغ تورنتو به این باغ اهدا شد. در انتها جالب است که بدانید گل ها در این باغ با استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب آبیاری می شوند و آبیاری به صورت قطره ای صورت می گیرد. 757,082 لیتر آب در هر روز برای این منظور مصرف می شود.
شاید با خودتان فکر کنید که یک هواپیما در وسط یک باغ گل چه می کند؟! این هواپیما یکی از قابل توجه ترین قسمت های باغ میراکل و سوژه عکس بسیاری از بازدیدکنندگان به شمار می رود. بر روی این هواپیما آرم هواپیمایی امارات دیده می شود و شکوه خاصی را به مجموعه بخشیده است. 
با کمی جستجو در اینترنت و خواندن مطالب سایت های خارجی در مورد باغ میراکل عناوینی چون طولانی ترین دیوار گل دنیا، بزرگترین باغ گل دارای ماکت های گل عمودی، بزرگترین باغ گل دنیا و ... به چشم می خورند؛ اما با مراجعه به وبسایت باغ و جستجو در وبسایت رکوردهای گینس تنها دو رکورد به چشم می خورد که مورد تایید مسوولان باغ و گینس هستند. این دو رکورد عبارتند از:
بزرگترین گل آرایی دنیا 
در تاریخ 2 دسامبر 2016 باغ میراکل دبی گل آرایی خارق العاده ای انجام داد و توانست شکل یک هواپیمای ایرباس A380 را با گل بازسازی کند. این گل آرایی ابعادی برابر 21.98*78.34*72.95 داشت و توانست عنوان بزرگترین گل آرایی دنیا را در کتاب رکوردهای گینس به ثبت برساند. 
بلندترین توپیاری دنیا
در تاریخ 25 فوریه 2018 باغ میراکل دبی با مجوزی که از سوی والت دیزنی دریافت کرده بود، یک نمایش تماشایی به راه انداخت و میکی موس، شخصیت افسانه ای و محبوب این کمپانی را با استفاده از توپیاری (Topiary) به دبی آورد. توپیاری به هنر مجسمه سازی با استفاده از هرس شاخ و برگ درختان یا بوته هاست که وقت و دقت زیادی را می طلبد. باغ میراکل توانست با این کار مجسمه ای با ارتفاع 18.06 متر بسازد و عنوان بلندترین توپیاری دنیا را به دست آورد. گفته می شود این باغ در نظر دارد در نوامبر 2018 تعدادی دیگر از شخصیت های محبوب این کمپانی را در میراکل به نمایش در آورد. 
برای تجربه لحظاتی لذت بخش مسیرهای حیرت انگیزی در این باغ وجود دارد. دو مسیر پوشیده شده با طاق های گل را در باغ میراکل می بینید که سبد های گل بر فراز آن آویزان شده اند. بر بالای یک مسیر علاوه بر گل آرایی، چترهایی نیز کار گذاشته شده است؛ این قسمت به تونل چتر شهرت دارد و عبور از آن برای تان جذاب خواهد بود. در جایی دیگر گل های لیلیوم را همچون فانوس های آویزان می بینید. تونل گل جای دیگری است که می توانید از قدم زدن در آن لذت ببرید و در کنار آن غرق تماشای دیواری شوید که اسم کشورها بر روی آن نقش بسته است. 
ساعت گلیFlower Watch 
برای اولین بار در دبی، یک ساعت گل آرایی شده در باغ میراکل شکل گرفت. این ساعت تماما با گیاهان و گل های واقعی ساخته شده است و حدود 13 متر قطر دارد. یک خانه کوچک پرنده نیز بر بالای این ساعت تعبیه شده است که هر 15 دقیقه یک بار صدای آن به گوش می رسد. طراحی ساعت دو بار در سال (برای هر فصل) تغییر می کند.
خلاصه ای از باغ میراکل:
• این باغ دو رکورد را در زمینه گل آرایی در گینس به ثبت رسانده است.
• هزاران گونه گیاهی را یک جا خواهید دید و اجازه دارید در میان آن ها قدم بزنید.
• باغ پروانه بزرگی هم در این مکان وجود دارد که از برترین باغ های پروانه جهان است و در آن می توانید هزاران گونه مختلف پروانه را مشاهده کنید.
• در سفر به دبی، در کنار تجربه کویرنوردی می توانید در باغ گلی رنگارنگ و پرطراوت نیز به گردشی جانانه بپردازید. 
این نکته را در نظر داشته باشید که در فصل تابستان باغ گل دبی به دلیل بازسازی و کاشت مجدد گل ها و البته گرمای شهر تعطیل است. 
قوانین بازدید از باغ گل دبی
برای سهولت بازدید گردشگران و لذت بیشتر از باغ گل میراکل دبی قوانینی در نظر گرفته شده که در اینجا به آن ها اشاره می کنیم:
• غذاخوردن در محوطه باغ ممنوع است.
• نباید غذا و خوراکی ها را بیرون و داخل باغ گل بریزید، برای این کار سطل زباله تعبیه شده است.
• نشستن روی چمن ها ممنوع است. 
• دوچرخه سواری در باغچه ها غیر قانونی است. 
بهترین فصل سفر
باغ گل میراکل تابستان هر سال تعطیل است بنابراین از اواسط خرداد تا اواسط شهریور برای بازدید از این باغ اقدام نکنید، البته لازم است هر سال در هنگام بازدید باز هم روز مورد نظر را با وبسایت این مجموعه یا ما چک کنید تا از باز بودن باغ مطمئن شوید.
بهار: اوایل فصل بهار از بهترین زمان ها برای دیدن این باغ است؛ اما هر چه به اواخر این فصل نزدیک می شویم به دلیل گرم شدن هوا بازدید کمی دشوارتر می شود.
تابستان: در این فصل باغ گل به دلیل بازسازی فضای باغ، تعطیل است.
پاییز: زمان دقیق دوباره باز شدن باغ هر سال متغیر است و برخی سال ها این مجموعه در پاییز نیز شاید تعطیل باشد؛ اما اغلب مواقع باز است. اواخر پاییز را هم برای بازدید از این باغ پیشنهاد می کنیم زیرا هوا کمی خنک تر می شود.
زمستان: زمستان در دبی از بهترین زمان ها برای بازدید از باغ گل میراکل است و گل ها در بهترین وضع شان قرار دارند.
22- دنیای فراری ابوظبی
دنیای فراری ابوظبی (Ferrari World Abu Dhabi) اولین پارک تفریحی فراری در جهان و بزرگترین پارک تفریحی جهان است. 
سالانه بسیاری از هموطنان ما نیز همانند دیگر گردشگران از اقصی نقاط دنیا، دبی و ابوظبی را مقصد تفریحی خود قرار می دهند و چند روزی را در این شهرهای لوکس و جذاب می گذرانند. گرچه اغلب در کشور امارات، دبی را به خوبی می شناسیم، اما باید بدانید این دو شهر فاصله چندانی ندارند، به طوری که اغلب مردم جاذبه های ابوظبی را جزء دبی می دانند. 
در این شهر بازی تمام بازی ها را به شکل و شمایل ماشین های آلبالویی و جذاب فراری خواهید دید و اینجا همان جایی است که می توانید به آرزوی فراری سواری و تجربه نهایت سرعت خود، رنگ و روی واقعیت ببخشید. اینجا آزادید تا همانند یک راننده فرمول یک پشت فراری مورد علاقه تان بنشینید و در پیچ های جاده غرق در هیجان شوید. البته ترن هوایی معروف این شهربازی را از قلم نیاندازید، چرا که سریع ترین ترن هوایی دنیا پیش روی شماست! 
آشنایی با فراری ورلدFerrari World
فراری ورلد، یکی از بزرگ ترین شهربازی های سرپوشیده و البته جذاب ترین مجموعه تفریحی در دنیاست که با الهام از ماشین های فراری ساخته شده است. این مجموعه وسیع ۲۰۰,۰۰۰ متر مربعی در جزیره یاس ابوظبی ساخته شده و در کل مجموعه ای از بازی هایی متنوع و پرسرعت است که آرزوی تجربه نهایت سرعت شما را برآورده می کند. 
ساخت فراری ورلد در سال ۲۰۰۷ آغاز شد و پس از سه سال در سال ۲۰۱۰ درهای آن به روی مسافران و گردشگران هیجان دوست گشایش یافت. جالب است بدانید که در ساخت فراری ورلد نزدیک ۱۲,۳۷۰ تن فولاد به کار رفته است، یعنی چیزی دو برابر فولادی که در ساخت برج ایفل استفاده کرده اند. 
این شهربازی جوایز و افتخارات زیادی را از آن خود کرده که یکی از مهم ترین آنها، جایزه موسسه معتبر ورلد تراول آواردز در سال ۲۰۱۶ که با آن جایزه مقصد برتر و نوظهور گردشگری آسیای میانه را به خود اختصاص داد. 
در فراری ورلد مجموعه ای از تفریحات خاص، سواری های متفاوت و البته رستوران و استراحتگاه وجود دارد تا روزی هیجان انگیز و کامل را برای شما رقم بزند. از آن جمله ۲۰ بازی و سواری، سالن تئاتر، نمایش سه بعدی، تاب گردان و زمین بازی مخصوص کودکان است. یا می توانید در مغازه و فروشگاه فراری ورلد قدری سوغات بخرید و غذای خود را در رستوران ایتالیایی آن صرف کنید.
بهترین جای دبی برای اقامت کجاست؟
اگر می خواهید به بهترین جاذبه های گردشگری دبی دسترسی سریع و آسان داشته باشید، بهترین جا برای اقامت مرکز شهر دبی است زیرا اکثر جاذبه های گردشگری دبی مانند برج خلیفه، دبی مال و آبنمای دبی به آن بسیار نزدیک هستند. علاوه بر این با اقامت در مرکز شهر دسترسی شما به بهترین فروشگاه ها، رستوران ها و نمایشگاه های هنری نیز تامین خواهد شد. اگر به دنبال تفریح بیشتر هستید، ساحل جمیرا تنها 15 دقیقه رانندگی از برج خلیفه فاصله دارد و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری دبی برای توریست ها نیز محسوب می شود. 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
دریافت اخبار

ثبت در خبرنامه